York Eğitim Danışmanlığı
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Amerika Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

Amerika Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

Amerika Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

Amerika'da üniversite eğitimi almak için farklı farklı yollar uygulanıyor. En popüler seçenek, Amerika’da direkt olarak herhangi bir üniversiteye sınav skoru ile birlikte başvuru yapılması. Bir başka yöntem ise öncelikle Communtiy College olarak adlandırılan 2 yıllık üniversitelere, sonra da 3.ve 4. yıllar için dilediğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans eğitiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Her iki adımda da veya tercihte sonuç olarak 4 yıllık bir üniversitenin lisans diplomasını Amerika’da...

Amerika'da üniversite eğitimi almak için farklı farklı yollar uygulanıyor. En popüler seçenek, Amerika’da direkt olarak herhangi bir üniversiteye sınav skoru ile birlikte başvuru yapılması. Bir başka yöntem ise öncelikle Communtiy College olarak adlandırılan 2 yıllık üniversitelere, sonra da 3.ve 4. yıllar için dilediğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans eğitiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Her iki adımda da veya tercihte sonuç olarak 4 yıllık bir üniversitenin lisans diplomasını Amerika’da üniversite eğitimi aldığınızı belgeleyerek kazanabilirsiniz. Yüksek okullar, yani Community College Amerika'da yüksek öğrenim için en çok tercih edilen başlangıç en popüler. Bunun en yaygın nedenlerinden bir tanesi Amerika’da eğitim geçişi yapmak, dışarıdan eğitim olanağı bulmaktan oldukça kolay, 4 yıllık üniversitelere göre çok daha kolay ve daha az kafa karıştırıcıdır.

Çoğunlukla yüksek bir TOEFL derecesine ya da SAT sınavına girmek zorunda kalmaksızın eğitime kabul edilirsiniz. Bir diğer tercih nedeni ise, yüksek okullar, Community College’lar, dört yıllık üniversitelere kıyasla çok daha ekonomiktir. İlk yılınızı bu okullarda geçirerek hem dil eğitimi konusunda daha faydalı bir dönem yaşarsınız hem de ABD’deki yaşam standartlarına daha hızlı alışabilirsiniz.. Son olarak;  2 yıllık yüksek okullardan mezun olan öğrenciler, Amerika'daki 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edilebiliyorlar ve eğitimlerine hiçbir aksama olmadan rahatlıkla devam edebilirler, ve bitirdikleri üniversitenin de diplomasını aldıkları için 2 diplomaya birden sahip olurlar.

Amerika’da Üniversite Eğitimi İçin Hangi Sınavlar Uygulanır?

Eğer tercihiniz, Türkiye’de yoğun olarak tercih edilen ve tavsiye edilen 4 yıllık bir üniversiteye doğrudan kabul edilmek gibi bir amacınız varsa, o halde iki sınava girmeniz gerekebilir; TOEFL ve SAT. Bu sınavlardan alacak olduğunuz puanlar ile, lise not ortalamanız, başvurduğunuz üniversiteye kabul için oldukça önemlidir. Eğer İngilizce seviyeniz TOEFL ve SAT sınavlarını geçmek için yeterli değilse, ozaman öncelikle bir üniversiteye hazırlık programına katılarak bu eksiklerinizi gidermeniz gerekir. Bu konuyla ilgili tüm detayları York Eğitim Danışmanlığı’ndan yardım ve önerilerle isteyebilirsiniz

‘Bizdeki’ sistemle farklı bir şekilde işleyen Amerika’da üniversite eğitimi beraberinde farklı varyasyonları barındırıyor. İllk olarak, Amerika da yüksek öğrenim kuruluşları üniversitelere nazaran daha farklı bir müfredat uygular ve kampüs olarak daha küçük ölçekli yerlerden oluşuyor. İdari bakımdan bağımsız olanların yanısıra; üniversiteler bağlı olan kolejlerde var, bu kolej tiplerini aşağıdaki kategorilerde inceleyebilirsiniz. Bu disipline uygun geliştirilen üniversitelerde ağırlıklı olarak; geniş bir şekilde sosyal, beşeri ve temel bilimlere yönelik lisans eğitimi verilse de yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim veren bölümleri de bulunuyor. Üniversitelere denk olan özellikle fen ve mühendislik alanlarına yoğunlaşmış, araştırmaya yönelik lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim veren teknoloji enstitüleri bulunuyor.

Amerika’da Üniversite Okumak İçin Yeterli Olan İngilizce Seviyesi

Amerika'da ÜniversiteAmerika’ da 2 senelik ya da 4 senelik üniversite eğitimi alabilmek için öğrencinin lise mezunu olması ve İngilizce seviyesinin çok iyi düzeyde olması ve bunu belgelemeniz gerekiyor. Amerikan Üniversiteleri anadili İngilizce olmayan bütün yabancı öğrencilerden öncelikli eğitim alma şartı olarak TOEFL ya da IELTS sınavlarından birinden yeterli ve geçerli puan almasını şart koşuyorlar. Bu sınavlardan alınacak puanlar üniversiteden üniversiteye göre değişmekte olup,  genel olarak birçok üniversitede TOEFL sınavı taban puanı 79, IELTS’de ise 6.5 olarak uygulanıyor. Amerika’da üniversite eğitimi alabilmek için, İngilizcesi hiç yok ya da İngilizcesi yetersiz ise, yine Amerika’da, İngiltere’de, Malta’da, Kanada’da öğrencilere yönelik gerçekleştirilen yaz okullarına veya dil okullarına katılabilirsiniz. Bir diğer taraftan öğrenciyi aynı üniversite içerisinde foundation olarak belirtilen hazırlık senesine başlayabilir ve bu süreçte üniversitesinden şartlı kabul mektubunu getirterek eğitimine devam edebilirsiniz.

Öğrencilerin Lise mezuniyet dereceleri (GPA) 4,00 üzerinden en az 2,5 ortalamaya sahip olması başvuru yapılacak üniversitelerin kalitesini artıracaktır.

Ayrıca Üniversiteye girişte bazı okullar bizdeki YGS sınavına benzeyen bir genel yetenek ve bilgi sınavı olan SAT veya ACT sınavlarını da istemektedirler. Bu sınavlara başvurularınızın yapılmasında yine ALL STUDY yurtdışı eğitim acenteniz yardımcı olmaktayız. Kimi durumlarda İngilizce hazırlık senelerini yine Amerika’ da alan öğrencilerden SAT veya ACT sınavı istenmemektedir. 

Hepsi bu kadar

Hepsi bu kadar